Pielgrzymka Jana Pawła II do Gliwic 1999
 

Wizyta Jana Pawła II była dla Gliwic prawdziwym świętem. Aby podołać wyzwaniom związanym z organizacją powołano specjalny, diecezjalno-samorządowy zespół ds. organizacji Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Gliwicach.

"Mieszkańcy Gliwic i okolicy znają to miejsce bardzo dobrze. Położone niedaleko od centrum miasta i dużych osiedli, dla wielu stało się ulubionym miejscem spacerów. Jednych przyciąga wspaniała przestrzeń i cisza, inni przychodzą wtedy, gdy na niebie zauważą krążące samoloty i szybowce, bądź czasze spadochronów. Jeszcze inni odwiedzają lotnisko Gliwickiego Aeroklubu podczas któregoś z licznie odbywających się tam festynów. Od 1999 roku patrzymy na to miejsce inaczej. To właśnie płyta lotniska miała stać się 15 czerwca miejscem naszego spotkania z Papieżem!..." (Lotnisko, które nobilitowało całe miasto, ks. Krzysztof Dędek).

Życie jednak pokrzyżowało szyki organizatorom. 15 czerwca 1999 roku tron papieski pozostał pusty... Z powodu choroby Ojciec Święty nie pojawił się w Gliwicach. Żal i smutek, troska o papieża to wspomnienia tamtego dnia. Późnym wieczorem 16.06.1999 dotarła do Gliwic wiadomość, że Ojciec Święty Jan Paweł II jednak odwiedzi miasto, w drodze na Jasną Górę. Eksplozja energii, solidarności i chęci współuczestnictwa w przygotowaniach ogarnęła mieszkańców miasta. 17.06.1999 o godz. 11.55 Ojciec Święty Jan Paweł II wylądował na gliwickim lotnisku w drodze na Jasną Górę. Przywitany przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka, odmówił wspólnie z wiernymi modlitwę Anioł Pański, po czym poświęcił korony na obrazy Matki Boskiej Boguckiej, Matki Boskiej Pokornej w Rudach Wielkich, Matki Boskiej Raciborskiej oraz nowy sztandar miasta.

źródło: yaro.mi